26 Mayıs 2020

BAYRAM DEYİNCE BEN 😉Bayram Deyince İlk Aklınıza Ne Geliyor ?
Benim KADAYIF 💓

Kadayıf, tel tel dökülmeli mi? Birdirinden kopup giden hayatlar gibi,
Yoksa yapışmalı mı birbirine?  Sevgiyle birbirine sarılanlar gibi.

Ben de yeri ayrıdır.... Her yediğimde çocukluğumun bayramlarına giderim, taaaaa yıllar öncesine. Yani Bayram = Kadayıf demek benim için.
Cumartesi günleri pazar kurulurdu evimizin önünde, ona denk gelemezsek evimizin arka sokağında yufkacılar vardı eskiden bilir misiniz? Taze taze yufka, yoğurt, erişte, kadayıf satarlardı misss gibi el yapımı hepsi.... Alır heyecanla eve gelirdim. Evin dışişlerinden sorumlu devlet bakanı gibiydim ben forsum vardı yani 😂 . Bilirdim ki annem ertesi bayram sabahına akşamdan tazecik yapacak kadayıfı. Ve bayram sofrasına oturduğumuzda çayla beraber ilk yediğim olurdu sofrada. Tatlı tatlı süzülürdü içime, sevgiyle beslenir ve dinlenirdi ruhumda. 

Ben de arefe akşamı sürdüreyim dedim bu geleneği anne sen dur ben yapacağım. Tıpkı anneciğimin yaptığı gibi hazırladım, pişirdim, kadayıf sıcak şerbet soğuk verildiğinde ortaya çıkan şölen tüm duyu organlarınızı harekete geçirengillerden. Ve ertesi sabaha kadar buzdolabına dinlenmeye yazdı. 
Veeee efenim bayram sabahı elcağızlarımla servisi anneme ve oğluma yapıverdim ✌ tabii eşceğizimi de unutmadım 😉 Kızım yok ama olsun oğlum da beni belki ilerde böyle anar kim bilir? Ona da çocukluğunu hatırlatacak bu AN'lar ilerleyen yıllarda. Tıpkı ben de olduğu gibi. 


Önce gözümde çok büyüttüm ,sanki dünyanın en zor işiymiş gibi. Ama iş başa düşüp yapınca bir baktım ki iş öyle değil , keyifle yaptım. Biraz da Arda Türkmen'den tüyolarla 😉
Dedim ki neden daha önce hiç yapmamışım, az biraz hayıflandım. Hep annemden beklemişim meğer. Gayet güzel yapabiliyorum bunu gördüm. Kendi içimizdeki potansiyelleri bulup , çıkartalım. Hayat hızla akıp gidiyor, geç kalmayalım bir şeylere. Kimse bir tepside sunmuyor bize fırsatları. 


VEEEEEEEE ŞİMDİ DEEE UZMANLIK SORUNUZ GELİYOR?

SİZİN KENDİNİZİ BAYRAMLA ÖZDEŞLEŞTİRDİĞİNİZ ŞEY NEDİR??????

Cevapları yoruma bekliyorum sevgili blogdostlarım 👌haYELDAmlasi

10 yorum:

 1. Annem kadayıf sarması çok yapardı eskiden. O zamanlara gittim birden...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Onu da pek severim ama an itibariyle tatlı diyetine giriyorum 🤭 çok abartmış olabilirim 🙈

   Sil
 2. Rahmetli annem de çok güzel yapardı. Hala onun kadar güzel yapamıyoruz hiçbirimiz. Eskilere götürdün beni Yeldacığım. Yüreğine sağlık canım 🙏🌷🌼😊🤚

  YanıtlayınSil
 3. Öyle valla ne kadayıfmış :) aldı bizi taaa nerelere götürdü ;)
  Canım başın sağolsun. Bana da annemden geçti bu kadayıf hayranlığı :)

  YanıtlayınSil
 4. Çocukluğumda bayramda şeker toplamayı iple çekerdim.Aklıma ilk o geldi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu bayram maalesef çocuklarımız evlere tıkıldılar. Bizler kadar şanslı değiller sanırım.

   Sil
 5. Bayram denilince sanırım herkesin aklına ilk önce tatlı geliyor. Bense 40 yıl tatlı yemesem aramıyorum. Baklavayı bile ancak bir dilim yiyebilirim.Ama baklava dahil tüm tatlıları yapmasını seviyorum. Ben yapayım başkası yesin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel çok şanslısın hahaha ben yapasım da var yiyesim de :((( seviyorum yememem lazım ama uzak kalamıyorum maalesef

   Sil
 6. Merhabalar.
  Ramazan bayramlarında büyüklerimizin elini öper ve eski sarı 25 kuruş madeni paralardan bayram harçlığı alırdık. İşte böyle. Ama ben, bayramdan daha çok Ramazan ayını severdim. İlk Ramazan orucu ile tanıştığım mevsim kıştı. Eskiden dam boyunca karlar yağardı. Sahur davulcusunun evlerimizin önünde kanal gibi açılmış karların arasından sadece kafasını görebilirdik. Davulun o ahenkli sesi hala kulaklarımda. Şimdikiler davul mu çalıyor?

  Nice güzel, kadayıflı ve sağlıklı bayramlar dilerim. Selam ve muhabbetle.

  YanıtlayınSil
 7. Değil mi ne güzeldi eski bayramlar.
  Artık davul çalan da yok nerdeee , bitti o adetler

  YanıtlayınSil

OCAK 2021 OKUDUĞUM KİTAPLAR

Yepyeni bir yılın yepyeni ikinci ayında dermişim yarıyı geçtik yine ammavelakin bu defa çok geçerli mazeretlerim var :) Bu konulara daha son...