Görüntünün olası içeriği: 1 kişiMutlu haftasonları her gününüz bir öncekinden daha güzel olsun ✌️ Şubat ayı bitmeden sizlerle hemencecik yeni yılın ilk ayında okuduğum kitapları paylaşmak istiyorum. Keyifli okumalar efenim ;


OCAK 2020 OKUDUĞUM KİTAPLAR
Ölümün Kimyası 
- Simon Beckett @yabanciyayinlari 


Dr.David Hunter iş ilanına başvurusuna olumlu bir cevap almıştır. Şehir hayatına veda edip Norfolk'ta küçük bir kasabada Dr.Henry ile beraber çalışmaya başlar. Geçmişini tamamen arkasında bırakmak isterken feci şekilde hayatına son verilen Sally Palmer'ın ölü bulunan bedeni ve akabinde cinayetlerin devam etmesi Hunter'ın olaylara kayıtsız kalmasına gem vuracaktır. Ve sakin olan kasaba bir anda herkesin korkulu rüyası haline gelir. .
.
#yeldaisthink

Öncelikle iyi ki okumuşum diyorum. Biraz silkindim kendime geldim. Hikaye, kurgu, işleyiş ,anlatım güzeldi. İşin içinde adli tabipler ,olay yerleri , tıbbi terimler olunca ilgimi daha çok çekti elbette. Ve tabi yazarın İngiliz olması ve eserinde İngiliz edebiyatına ait polisiye,suç,gerilim olması cabası. Polisiyeseverler okumadıysanız alışkanlık yaratacak bir seri. 


Dorian Gray'in Portresi - Oscar Wilde  @yabanciyayinlari 

Hikaye, tiyatro oyun eserleri ile tanınan Oscar Wilde'ın tek romanı olma özelliğini taşıyan bu kitap, yayınlandığı dönemde de toplumdaki ahlâk kurallarına aykırı geldiği düşüncesiyle tepki almıştır. Günümüzde dahi tabu konusu olan yasak ilişkiler, eşcinsellik oldukça cüretkâr işlenmiş. .
.
✏️✏️ Başkahramanımız Dorian Gray had safhada kibirli, kendini seven, gençliğini kaybetmek istemeyen, bunun uğruna ruhunu şeytana satmaktan dahi çekinmeyen gencimiz. Portresini yapan arkadaşı ressam Basil ve onun aracılığıyla tanıştığı Lord Henry'nin düşüncelerini değiştirmesinde oldukça büyük etkisi var. Ve sonrasında olaylar inanılmaz şekilde yol almakta ve sonlanmakta .
.
.

#yeldaisthink
İlk bölümlerde devam edip etmemekte tereddüt ettim okumaya. Vazgeçmedim #hemdem grubumuzla beraber okumanın motivasyonu da vardı tabii ki 😉 Ve sonuna kadar merakla okuduğum bir klasik oldu. Bir meleğin şeytana nasıl ve ne uğruna evrildiğini adım adım görüyorsunuz ⭐👉 @hemdemokumagrubu sayfasında kitap sohbetini sakın kaçırmayın ✌️ Hikâyelerde duyuracağım 👍

Çin Sarayında Bir Bakire 
- Pearl S. Buck 
 -Avrupa Yakası Yayınları

#yeldaisthink
Yazım hatalarıyla dolu bir kitap okuduk maalesef tek bir yayınevinden çıkınca çok ta bir seçenek kalmıyor. Allah'tan güzel bir grupla okudum #1nobel1klasik grubunun 2020 yılının ilk kitabıydı. Hızlı bir giriş oldu. Efendim şunu gördük saray hayatı her yerde aynı. Yolunu alabilene her şey güzel 🤭🥋 ama yine de bizim Osmanlı saraylarını tek geçerim 🤫💪😁
Aslında olaylar uzun bir dönemi kapsıyor ama çok ayrıntıya girilmeden verilmiş gibi geldi bana aksi halde kitabın iki katı kalınlıkta olması gerekirdi. Bazı konular havada kalmış devam eder sonuçlanır dediğim birkaç noktadan eser yoktu sonuç anlamında.
Yazıldığı dönem içinde düşünecek olursak okunulacak bir eser elbette hele ki tarihi kurguyu sevenler için. .
.
.
#kitapkonusu
Nobel ödüllü Pearl Buck'un ünlü romanı "Çin Sarayında Bir Bakire", saraydaki iktidar mücadelesinin, entrikanın akıllara durgunluk veren yüzünü sürükleyici üslupla ortaya koyuyor.
İhtirasına gem vuramayan bir bakire... Sarayda söz sahibi olmak, kralın önüne geçmek için yapamayacağı yok...
Esas aşkını bile geri plana itiyor, ama içindeki aşk ateşini söndüremeden, entrikasını sürdürüyor.

Hedefine ulaşmak için birinci basamak saraya girmek... Önce saraya, sonra kralın yatağına giriyor. Entrikayla kralı yönlendirirken, halkını hiçe sayıyor... Bir taraftan da aşkından vazgeçemiyor, onu yanı başında görebilmek için payeler veriyor.
Aşk, entrika, esrarengiz ilişkiler...

Mahur Beste 
- Ahmet Hamdi Tanpınar @dergahyayinlari 

#herayahmethamditanpınar okuyoruz güzel bir grupla. Bu ay ilk olarak "Mahur Beste"yi okuduk. AHT okumak kolay değilmiş, o nedenle tek cesaret edememiştim.
Ahmet Hamdi Tanpınar 24 Ocak 1962'de vefat etmiş ben de bugün paylaşmak istedim yorumu. Yazarın üslubunun ve kullandığı kelimelerin dillere destan olduğu söylenir. Grupça imece usulü paylaştık kitabı, sayfa sayfa kelimelerin anlamlarını çıkararak topladık bir arada. Sonraki okumalarımızda da faydalı olacağına inanıyorum. Kulaklarımız aşina olacaktır 📝
.
.
"MAHUR BESTE" Abdülhamit döneminde geçen Behçet Bey'in hayatını anlatan bir hikâye. Kitapları, saatleri,antika eşyaları onun vazgeçilmezi. Kitabın geneline bakıldığında dönem sorunları ve çözüm arayışlarına değinilmekte. Cumhuriyet öncesi İstanbul ve o dönemde yaşananlar çok güzel aktarılmakta. Behçet Bey'in babası İsmail Molla ile ilişkileri, evlilik yaptığı Atiye ile ilişkileri, kendi iç sesleri gayet akıcı bir dille aktarılmış okuyucuya. .

Elveda Öğretmenim
 - Rob Buyea  @altincocukkitaplari

Rob Buyea'nın Sınıftan Yükselen Sesler kitabını geçtiğimiz aylarda okudum ve @kitaplahayat sayesinde bunun 3 kitaplık serinin ilk kitabı olduğunu öğrenmiştim. Ve serinin kalanını tamamladım elbette hikayesi çok hoşuma gitmişti. "Elveda Öğretmenim" serinin ikinci kitabı. Bay Terupt'ın öğrencileri 6.sınıftalar bu hikayede ve mezun olacaklar (onların eğitim sistemlerine göre ) . Yine 7 arkadaşın dilinden aktarılıyor hikaye. Ve burada biraz daha büyümüş oluyorlar . Ve birbirlerine daha çok yaklaşıyorlar. Yine dostluk, iyilik, yardımlaşma , dayanışma , okul projelerinde birbirleriyle olan tatlı çekişmeleri v.s. ama özünde hep ; okulda birbirleriyle veya ailelerinde olumsuz ne yaşarlarsa yaşasınlar hep beraber üstesinden gelmeye çalışıyorlar ✌️ Ortaokul 7.siniftan itibaren bence tüm öğrenciler okumalı diyeceğim ama 8. sınıfta olabilir çünkü bazı yerlerde bizim örf ,adetlerimize uymadığı için en azından okuyacak çocuklarda belli bir olgunluğa erişilmiş olur düşüncesindeyim.


Bizimle Kal Öğretmenim
 - Rob Buyea @altincocukkitaplari 

Serinin son kitabı. 7 kahramanımız ortaokula başlamışlardır. Hepsi ayrı sınıflardadırlar ,ya öğle yemeklerinde ya da ortak ders sınıflarında bir araya gelmektedirler. Birbirlerini asla bırakmazlar. Arada çatlaklar olsa da aslolan dostlukları kopmaz, bunlara rağmen birarada daha dayanıklı bir ilişkileri olur. Ama bu defa kendilerini, mezun eden öğretmenleri Mr.Terupt'ın işine son verilebilecek olması gibi tatsız bir durum beklemektedir. Elbette hiçbiri bunu istemez.
Bakalım yedi Kafadar bu konuda ne yapacaklar, başarıya ulaşabilecekler mi ?
Okuyalım görelim ✌️ Maalesef burada seri bitiyor devamı olsa yine okurdum 😉 Tüm ortaokul öğrencilerine tavsiyemdir 📖Kimdir Bu Mitat Karaman? 
- Doğu Yücel  @canyayinlari 

Çok enteresan suç, polisiye,aile,dostluk, komşuluğun içiçe olduğu ama gerilim unsuru bana göre olmayan hatta zaman zaman güldüğüm (hele kahramanımızın iç seslerinin olduğu kısımlarda ) ,soruşturma esnasında sürekli katil kim klişesini sorguladığım merak uyandıran bir kitap oldu. @yazariylakonusanlar grubumuz ile okuduğum kitabın yazariyla yarın akşam kitap hakkında bir de görüşmemiz olacak ✌️
📖 Kimmiş bu Mitat Karaman🤔 Efenim kendi halinde ,mazbut,tek başına yaşayan, muhasebeci, ağzı var dili yoklardan, ev-iş arasında mekik dokuyan,gayet silik bir karaktere sahip olan Mitat Karaman'ın yaşadığı apartmanda komşularından birinin bir sabah bahçede cesedi bulunur. İntiha mı? Kaza mı? Cinayet mi? Bu ölümlerin arkası gelecek mi? Asıl önemlisi ,bu ölümler de kahramanımız olayların neresinde seyrediyor ?
.
.
İlk defa bir cinayet romanında katilin kim olduğunu sonuna gelmeden buldum 🤫 💪 Okuduğum esnada not alıp kitabın içine iliştirdim hikayede de paylaşmıştım 🙈 Doğru olduğunu görünce de ben şok ve sonunda olaylar o kadar ilginç bir noktaya bağlandı ki 🤔 bakın onu tahmin edemedim işte 😁1️⃣8️⃣Siyah Lale 
- Alexandre Dumas @isbankasikulturyayinlari 

azarın ilk okuduğum kitabı Monte Kristo Kontu olmuştu ,filmini de izlemiş ve çok beğenmiştim . @hemdemokumagrubu muz ile Ocak ayının ikinci kitabı olarak seçtiğimiz Alexandre Dumas'ın Siyah Lale'si oldu. İlk 30 sayfa kadar ağır ilerledi fakat hikayenin kalan kısmı için gerekli bir bölümdü okuduğumda bunu gördüm ve sonrası hızlıca aktı geçti. Filmini henüz izlemedim. Film hakkında 1963'te, La Tulipe Noire (Siyah Lale) olarak aktör Alain Delon'ın başrolünde Fransa'da çekilmiş olduğu fakat kitaptan bağımsız olduğu not düşülmüş. İzledikten sonra karar verip bununla ilgili de bir paylaşım yapacağım. Bilgisi olan varsa lütfen yorumlara yazsın ✏️
.
.
Kitabın Konusuna Gelince 👇🏻👇🏻👇🏻
""Haarlem Çiçekçilik Cemiyeti kusursuz bir siyah lale yetiştirene büyük bir ödül vaat eder. Siyah laleyle ilgilenenlerden birisi de Cornelius Van Baerle’dir. Uzun süren çalışmalardan sonra üç tane siyah lale soğanı yetiştirmeyi başarır. Ama kıskanç komşusu Isaac Boxtel bütün bu olanlardan haberdardır. Siyah laleyi ve dolayısıyla ödülü elde etmek için Van Baerle’yi işlemediği bir suçla itham ederek ihbar eder. "" Bundan sonrası ise kitapta sizi bekler ✌️

Ölümden Önce Hüzünden Sonra 
- Cengiz Madenci  @potkalkitap 

#yeldaisthink
Gerçek hayat hikayesini ele almış yazar. 62 yaşındaki erkek kahramanımız yoğun bakım ünitesinde yatmaktadır , terminal dönemdedir. Ve bu zamanlarda hayatı film şeridi gibi gözlerinin önünden geçer. Kimi mutlu ,kimi hüzünlü anılardır bunlar. Sonu hüzünlü biter. Aslında bu kitap yazarın kayınpederini anlattığı için , O'nun gerçekleştiremediği kitap yazma hayalini de böylelikle damadı hayata geçirmiş oluyor. Yazar genel cerrahi uzmanı. Hasta ve hasta yakınlarının da psikolojilerini biraz da olsa yansıtmaya çalışmış kitabın genelinde. Bana depresif ve hüzünlü yanı daha ağır bastı kitabın. 📌📌 Kitabın kapağındaki kişiler yazarın kayınpederi ve kayınvalidesinin Edirne'de çekilmiş siyah-beyaz bir fotoğrafıymış.
Dili sade,akıcı. Okurken sizi yormuyor ama dedim ya sayfa sayısı 112 olmasına rağmen arada esler vermeden okunmuyor. Sizi de o hüznün içine çekiveriyor.

19.Asır Türk Edebiyatı Tarihi
 - Ahmet Hamdi Tanpınar  @dergahyayinlar

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Tanzimat Fermanı'nın 100.yıldönümü olan 1939 yılında yazdığı 19. Asır Türk Edebiyatı Tarihi adlı kitabı Türk Edebiyatı tarihi araştırması niteliği taşımakta.
Tüm yıla yayarak okuyacağımız bu kitabı okurken şimdiden cümlelerin altı çizilmeye ve sözlükle beraber okunmaya başlandı 😉👍
#heraybirahmethamditanpinar etkinliğinde grubumuzla listedeki kitapların yanı sıra bu kitabından da belli sayfalar okumaya devam ediyor olacağız.
✏️📖📖📖📖📖📖✏️
Biz bu ay okuduğumuz Mahur Beste adlı kitapta da imece usulü sayfaları paylaştık ve sözcüklerin anlamlarını yazdım ben de bir Tanpınar fihristi oluşturmaya karar verdim ✏️📘 ve dün aldım sonuçta kitaplar okunmaya devam edilecek, aynı kelimelerle karşılaşılacak elimin altında böyle bir fihrist olması işimi kolaylastirir diye düşündüm 😉 Zamanla okuya okuya zaten bir zaman sonra anlamlar oturacak .
HAYELDAMLASI KİTAPLIĞI


17 Yorumlar

 1. Ocak ayında çalışkanmışsın. Ben de bu yıl iyi başladım okumaya ☺️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Okudum ama nasıl okudum hahahaha bir de bana sor ;)

   Sil
 2. Hello! You have a very interesting informative blog. Subscribed to you. Please subscribe me back: beauty4fem.blogspot.com Glad to meet you. Victoria

  YanıtlayınSil
 3. Çok güzel ya bayağı okunmuş kitaplar ben biraz okuma özürlüyüm ya kıskandım ama yok yok sevindim ayrıca tecrübelerinizi aktarmanız hoş olmuş Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin ilgi alanı başka başkadır. Bizi rahatlatan , kendimizi mutlu ve özgür hissettiğimiz zamanlar. Kitaplarla haşır neşir olmak ta benim için böyledir işte.

   Sil
 4. ben de bu süreçte kitap okumaya odaklandım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aslında ben de daha çok okurmuşum gibi geldi ama ne bileyim çok keyif almıyorum bu süreçte ama kitaplar da olmasa daha çok sıkılırdım diye düşünüyorum dört duvar arasında.

   Sil
 5. Selamlar blogunuzu takipteyim sizde blogumu takip edip son yazıma yorum yazarsanız çok ama çok mutlu olurum :)

  YanıtlayınSil
 6. bayağı çok kitap okumuşsun canım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnişli çıkışlı seyretmekteyim şu aralar ;Lerzancım

   Sil
 7. Aralarında okumadığım kitaplar var. Listeme aldım yakın zamanda okuyacağım. Bu arada iyi bir başlangıç yapmışsın :) Devamını mutlaka getirmelisin :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çalışıyorum :))) malum günler bir cendere gibi sıkmasa , sabır diyoruz

   Sil
  2. Hepsi geçecek birazcık daha sabır.

   Sil