18 Ocak 2017

OKUDUM, BİTTİ... KELEBEK ADASI / SARAH JİOKİTAP KÜNYESİ

ADI : KELEBEK ADASI
YAZAR : SARAH JİO 
YAYINEVİ : PENA YAYINLARI
ÇEVİREN: FATMA ZEYNEP ÖZTÜRK
BASIM TARİHİ : 2016
SAYFA SAYISI : 288
TÜRÜ : ROMAN


ARKA KAPAKKİTAPTAN ALINTI 

"Mutlu olmam gerekiyordu, biliyordum. Ama mutluluktan vazgeçeli uzun zaman olmuştu."
( S:12 )

"İstenildiği gibi olan ya da olmayan şeylere üzülmekle o kadar zaman harcıyoruz ki treni kaçırıyoruz. Hayat kendi yolunu bulur ve her şey olacağına varır. Sadece yaşa ve bırak olsun gitsin..."
( S:34 )

"Bazen yan yana olan kareler birbirine uymuyor ama ortaya çıkan şeye bütün olarak
baktığında bir şekilde hepsi birbirini tamamlıyor."
( S:192 )

KİTABIN KONUSU

Eric ve Charlotte düğünden sonra Bahama Adalarına balayına giderler. Bermuda Şeytan Üçgenini görmek için tekne gezisine çıkarlar. Charlotte önden gider ve tekne ile okyanusun ortasında kaybolurlar. Teknede kalan iki kişiden biridir. ve günler sonra bir adaya ayak basarlar ve yaşam mücadelesine girerler. Gray gizemli ve sırları olan bir adamdır. Burada mavi kelebekleri görürler. Ve bu kelebeklerin olduğu yerde mucizelere gebe olduğu bilinmektedir.....BENCE...

Sarah Jio'nun okuduğum 3. kitabı. Diğerleri Mart Menekşeleri  ve Elveda Haziran idi. Bu kitabında da kullandığı ortak noktalar bir aşk hikayesi olması, geçmiş ve şimdiki zaman içinde geçişli anlatımı , anlatımının akıcı ve sürükleyici olması, sırlar ve gizemlerin sardığı ve sonuçta her şeyin açıklığa kavuşmuş olması gibi hususlar. 
Hikaye ana temelde adada geçiyor. Mavi Kelebeklerin  -  ki bu kelebekler sık ve her yerde görülen kelebekler değildir. - görüldüğü yerde mucizelere gebe olunan olaylar vuku bulur , bu mucizeleri kitabı okuduğunuzda göreceksiniz. 
Başrollerde Charlotte ve Gray var ama bunun dışında adada  yaşam mücadelesi verirlerken rastladıkları enkazlardan da birçok hikayelerin çıkması ve bunların birbirleriyle bağlantıları da anlatılmış. Bence bu durum biraz kafa karışıklığına neden olabiliyor. Bana çok dağınık ve kopuk geldi bütün olarak düşünürsek. Çok fazla hikaye var içiçe geçmiş. 
Ayrıca adadaki mucizenin ne olduğunu romanın sonunda görüyorsunuz ama bana bu haksızlık gibi geldi ve gerçeküstü tabi ki :) 
Sarah Jio bu romanını çok uzun yıllar önce yazmaya başlamış araya giren birtakım durumlar nedeniyle ara vermiş ve son şeklini verip 2016 yılında yayınlamış. Ve ilk Türkiye'de satışa çıkmış.
Bundan sonra çıkacak kitabı içinde şöyle bir tüyo vereyim. 2015 yılında Tüyap Kitap Fuarın'da bulunan yazar İstanbul'u çok beğenmiş. Ve yeni romanının İstanbul'da geçeceğini söylüyor yapılan bir röportajda. 
Şimdiden sevenlerine duyurulur. 

KEYİFLİ OKUMALAR2 yorum:

OCAK 2021 OKUDUĞUM KİTAPLAR

Yepyeni bir yılın yepyeni ikinci ayında dermişim yarıyı geçtik yine ammavelakin bu defa çok geçerli mazeretlerim var :) Bu konulara daha son...